top of page

KATEGORİ ÜNİVERSAL CİHAZLAR BÖLÜMÜ

Çapa 1

DONMA ÇÖZÜLME VE İKLİMLENDİRME TEST CİHAZLARI 

DEMİR ÇEKME TEST CİHAZI 50 &1000 KN KAPASİTELİ

TS EN ISO 15630-1, 6892-1, 7500-1

Tam Otomatik, bilgisayar kontrollü 600 Kn veya 1000 Kn  kapasiteli Hidrolik Çeneli Çelik Çekme Cihazlarında kullanılan yeni teknolojinin baslıca amacı bilgisayar uygulamasını çekme cihazlarına adapte etmektir. Bu güncel yeni teknoloji kullanıcılara ergonominin yanı sıra hidrolik kontrol ve efektif zaman tasarrufu sağlamaktadır. Cihazın tüm kontrolü bilgisayar aracılığı ile  gerçeklestirilebileceği gibi ayrıca dahili elektronik modülleri vasıtasıyla mekanik olarak da kullanılabilmektedir. Kolay kullanımlı yazılımı sayesinde çekme testi ve karot numunesi dayanım deneyleri en kısa sürede rahatlıkla

tamamlanabilmektedir. Çene hareket Motoru, disli ünitesi, ve sonsuz disli mekanizması taban koruyucu kafesi içerisine yerlestirilmistir. Piston düzeneği ve elektronik yük hücresi orta tablanın üzerine monte edilmistir. Yük hücresi ±% 0.5 hassasiyetlidir. Gövde çerçevesi yüksek gerilim kuvvetine sahip Alt hidrolik çenenin dikey pozisyon ayarı ve çenelerin açılıpkapanması   elle kumanda edilen basma buton takımı vasıtasıyla yapılmaktadır. Bu özelliği sayesinde tek bir kullanıcı kolaylıkla cihazı kullanabilmektedir.   Uzama ve deplasman ölçümleri orta tabla ile üst tabla arasına yerlestirilmis 0.01 (10mikron) hassasiyetli elektronik çetvel (LVDT ) aracılığı ile yapılmaktadır.

Üniversal Test Cihazları bölümü; beton, çimento, metal, kaya, asfalt, toprak gibi çeşitli materyallerin deformasyonunun tespitiyle ilgilenir. Genel kataloğun bu bölümünde bir çok standardı karşılayan çok çeşitli elektromekanik & hidrolik test cihazlarının yanı sıra çene, yük hücresi ve tamamlayıcı parçalar gibi aksesuarları bulabilirsiniz.

Mühendislik becerilerimizle, standart mühendislik çözümlerine ek olarak fiziksel test laboratuvarlarına kişisel çözümler de sunmaktayız.

DONMA ÇÖZÜLME CİHAZI GENELÖZELLİKLERİ

1) Cihaz 380 volt / 50hz ‘de çalışmaktadır.

2) TS EN 1344 de belirtilen 80 ± 3 oC su sıcaklığını sağlayabilecek kapasite ve yeterliliktedir.

3) Cihazın dış ölçüleri 100x230x125~  cm ebatlarında ve 416 paslanmazdır.

Cihazın iç deney haznesi 80x75x65 cm ebatlarında (400 litre) ve 304 paslanmaz çeliktir.

4) Cihaz kontrol sistemi, bilgisayara bağlanma özelliklidir. (LCD ekran 7’’ ölçülerindedir istege bağlı değişir)

5) Deney döngüsü ve sürelere bağlı sıcaklık adımları istenilen standart'a göre, 30 oC / -30 oC aralığında, ±1 oC hassasiyette seçilebilecektir.

6) Su tankı 400~ litre poliüretan plastik malzemeden imal edilmektedir.

7) Suda çözülme adımında suyu alma, bekleme ve boşaltma zamanı ayrı ayrı tanımlanabilmektedir. Deney döngülerinde suyun, su tankından hazneye basılması ve su tankına tekrar verilmesi, cihaz tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.

8) Cihazın deney haznesi, tek kapaklı ve amortisör desteği ile çalışmaktadır.

9) Deney haznesinin ortam sıcaklığının ölçülmesi için sabit bir thermocouple (ısıl çift) bulunmaktadır. Yine numunelerin iç veya yüzey sıcaklıklarını ölçebilmek için iki adet bağımsız (hareketli) thermocouple (ısıl çift) bulunmaktadır.

10) Su seviyeleri sensörler yardımı ile kontrol edilmektedir.

11) Su tankından deney haznesine, deney haznesinden su tankına, suyun eşit ve homojen sıcaklıkta dolaşımını sağlamak için dayanıklı ve uzun ömülü su motorları kullanılmaktadır.

12)Cihazın zemindeki hareketini sağlamak için, alt şasesine bağlı 6 adet tekerlek bulunmaktadır.

13) Cihazda 1 adet şebeke su girişi ve su değişimi için tahliye musluğu bulunmaktadır.

14) TS EN 1344 standardında tarif edilen hazne su sıcaklığı (80 ± 3 oC) sağlanacak ve şebeke suyu ilavesi ile kademeli olarak soğutma sağlanabil.mektedir Yine aynı standardda tarif edilen sürelerde ve kapasitede, numune üzerine düzgün yayılı su püskürtme sistemi kullanılmaktadır.

15) TS EN 539-2, TS EN 491, TS EN 1344 ve TS EN ISO 10545-12 standartlarına bağlı donma ve çözülme şartlarını, sürelere bağlı sıcaklık değerlerini ve kalibrasyon şartlarını sağlamaktadır..

16)Cihaz kontrolü uzaktan erişilebilir,çalıştırma,durdurma,izleme v.b. gibi özellikleri mevcuttur.

17)Cihaz tamamen üniversal kullanıma uygunluğu ile bir çok sektöre hitab edebilmektedir.

Hidrolik Çeneler

Hidrolik çeneler, ara mesafesi 60-400 mm arasında ayarlanabilir elektrik motorludur. 8 mm ile 32 mm çaplı yuvarlak donatılar ile kullanılmaya uygundur.

Cihaz tutma çeneleri yuvarlak, v tip gibi çeşitlilik göstermektedir.(istege bağlı imal edilmektedir.)

Kullanıcı talebi üzerine düz plakalar üzerinde çekme deneylerinin yapılması amacı ile

gereken çenelerde ayrıca temin edilmektedir.

TREN RAY TEST PRESİ 

Ray persi metal tekerleklerin hareket/ilerleme sağladığı rayların eğilme ve kaynak kırılma testlerinde kullanımmaktadır

300 ton yükleme kapasitelidir.

Cihaz hidroliği asenkron motor tahrikli veya servo motorlu olabilmektedir.(cihaz modeline göre değişebilir.)

Hidrolik valfi oransal valfin liener kontrolü ile gerekli yükleme deneyleri stabil yapılabilmektedir.

Cihaz kontrol ve deney komut seçeneği ünite üzerinde bulunan indikatörden veya bilgisayar programından mümkün olabilmektedir.Cihaz programında ; manuel kullanım , otomatik kullanım liener yükleme ,sabit hız verebilme,yükte bekletme v.b. gibi seçenekler deney gereksinimlerini sağlamaktadir.Deney sonrası verilerin kaydedilmesi raporlanması sağlanmaktadır.

EN 1917

Rögar Kapağı Test Cihazı TS EN 19174 standardına göre beton rögar ve kontrol bacalarının donatısız, çelik lifli,donatılı ve çelik döküm kapaklarının yük mukavemet testi için tasarlanmıştır. 

Test Cihazı 1.000 kn kapasiteli, yukarı ve aşağı yönlü yük pistonlu, 4 kolonlu bir gövdeden ve renli dokunmatik ekranlı kontrol  indikatörlü,çift hız kademeli hidrolik kontrollü piano tipli üniteden oluşmaktadır. 

Cihaz programında 'A15KN','B125KN','C250KN','D400KN','E600KN' ve 'F900KN' olmak üzere 6 standart test bulunmaktadır.

(Cihazın program exe'si görseldekidir.)

Programda 'Adımlı yükleme, yorulma ve yükte bekletme gibi seçenekler mevcuttur.

Test sonuçlarını PDF olarak kaydetme ve rapor biçiminde yazdırma yapılabilmektedir.

Üniversal Elektromekanik Test Cihazları ;

Standartlar :

ASTM E8M, ASTM E21, ASTM A 370, ASTM F519, ASTM B557, BS 18/1, BS 18/2, BS240, BS 1140, BS 1639, BS 2874, BS 3855, BS 4449,

BS 4482, BS 4483, BS 4545, ISO 5600 2740, ISO 5600 3325, ISO 5600 3928  EN 10002-1, EN 10002-5, EN 845-3 ,DIN 50106, DIN

50111, DIN 50145

Servo kontrol sistemli, yüksek hassasiyet ve verimlilikte çalışan,çevre dostu, hidrolik yağ gerektirmeyen bakım masrafları düşük sistemlerdir.

Doğruluk ve güvenilirlik, gelişmiş kullanıcı dostu tasarımı ile kullanıcıları testlerde en doğru sonuçlara ulaştırmaktadır.

Elektromekanik Test Cihazları; Çekme, basma, eğilme, kesme, soyulma, yapışma gibi testleri yük, uzama veya gerilme kontrollü yapmamıza izin vermektedir.

Cihaz kapasitesine göre tek kolonlu ve çift kolonlu olarak üretilmektedir.

Farklı kuvvet seçenekleri ile numunelerin en iyi şekilde sonuçlandırılmasına yardımcı olur.

Tüm numunelere uygun deney çeneleri , standart üretimleri ve özel imalatı sayesinde tüm ihtiyaçları karşılamaktadır.

Cihaza uygun test yazılımıyla tüm test sonuçları raporlanabilir ve saklanabilir. Çok sayıda test sonucu(gerilme, kopma kuvveti, kopma uzaması, %uzama vb.) verebilir.

Demiryolu Beton Travers ve Mesnetleri Mukavemet Test Presi

Travers Presi demiryolu uygulamalarında, beton traversler ve mesnetlerle beraber hafif titreşimli ray sistemlerinin  TS EN 13230-2, 13230 -3 ve 13230-4 standartlarına uygun olarak dinamik ve ömür testlerini yapabilmek için tasarlanmıştır.

Cihazda pres taşıyıcı merdaneli aparat ve renli dokunmatik ekranlı kontrol  indikatörlü,çift hız kademeli hidrolik kontrollü piano tipli üniteden oluşmaktadır. 

Cihaz taşıyıcısına yerleştirilen numune, merdaneler yardımıyla merkeze doğru kaydırılır.Numunenin merkeze getirilme işleminden sonra taşıyıcı merdaneler petala basılarak aşağı alınır,böylelikle numune mesafesi ayarlanır mesnetlere yerleştirilen numune için deney hazırlığı sağlanmış olur.

Cihaz kapasitesi 60 ton'dur.(Aynı zamanda Travers presinde 60 tona 3 veya 4 nokta kiriş eğilme testleride yapılabilmektedir.)

Programda 'Adımlı yükleme, yorulma ve yükte bekletme gibi seçenekler mevcuttur.(Cihazın program exe'si görseldekidir.)

Test sonuçlarını PDF olarak kaydetme ve rapor biçiminde yazdırma yapılabilmektedir.

bottom of page